Jak udržet v akváriu čistou vodu?

Problém malých akvárií je čistota vody. Přeci jenom když máte 500l akvárium, pak voda se tak rychle nekazí a filtry určené pro taková akvária jsou již opravdu kvalitní a všechno zvládají. Malá akvária jsou ovšem zneužívána výrobci levných akvarijních filtrů, které jsou nedostačující k čistění vody, a tak dochází k zákalu vody, který nejenom ošklivě vypadá, ale ohrožuje na zdraví rybičky. Tomu se dá zabránit několika způsoby, které si ihned zmíníme.

V první řadě je důležité mít kvalitní akvarijní filtr. Nejlepší akvarijní filtry jsou takové, které mají několik komor s různými substráty, které se podílejí na udržování vysoké kvality vody. Důležitá je nejenom koupě filtru, ale také jeho očista. Je dobré ihned jak uvidíme pokles výkonu filtru filtr vzít a vyčistit. Nejlepší vodou pro čištění je voda kojenecká, nebo z přírodního pramene, ale samozřejmě vodou z vodovodu až tak neublížíte, když poté použijete odstraňovač chlóru. Doporučuji také měnit u filtrů filtrovací houbičky, a to alespoň jednou za rok, či za půl roku. To zjistíte podle potřeby a kvality houbičky, která by neměla být na dotyk po vyčištění příliš měkká a měla by držet svůj tvar. Rozhodně z ní nesmí vypadávat její části!

Dále alespoň jednou za týden vyměňte čtvrtku vody ve vašem akváriu a použijte přitom odkalovač, kterým seberete výkaly na povrchu kamínků. Jednou za dva měsíce pak doporučuji kvalitně odkalovačem odkalit veškeré, i hluboko zažrané nečistoty.

Alespoň jednou za rok vyměňte říční písek, který vyživuje květiny, a celkově vyčistěte akvárium. Vyjměte štěrk a nechte ho převařit. Dále omyjte květiny a prostřihejte poškozené, či nevzhledné části.

Akvárium je starost, ale také obrovská radost. Na to vždy při zdlouhavém čištění akvária myslete!

Příspěvek byl publikován v rubrice Akvaristika. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *