Jak snížit množství řas v akváriu?

Jestliže máte v akváriu řasy, pak pravděpodobně děláte něco nesprávného, nebo něco chybí vašemu akváriu. Řasy můžete odstranit jak pomocí rybek, které řasy pojídají, tak pomocí plžů, či chemie. Ovšem také si řekneme, jak vůbec samotnému vzniku řas zabránit.

Velký podíl na výskytu řas v akváriu má fakt, jak se o akvárium staráte. Jestliže máte dobrý vnitřní filtr s dostatečným vzduchováním, pak budete mít v akváriu méně řas. Velmi dobré jsou filtry, které mají více komor a zaručují nejenom běžné filtrování, ale také se starají o kvalitu vody. Můžete mít například filtr s běžnou houbičkou, ale nad ní bude kulatý substrát, který opravuje kvalitu vody. Čím rychlejší vzduchování a tím pohyb vody, tím méně řas v akváriu, protože voda nemá šanci stát, a tím se v ní nemůžou vytvářet řasy a lehce ulpívat na věcech.

Důležité také je alespoň jednou týdně vyměnit čtvrtinu vody v akváriu. Tímto krokem zabráníte nezadržitelnému kažení vody a tím vytváření hnědých řas na spodku akvária. Tyto řasy nelze dobře odstranit a opravdu kazí celkový dojem z akvária.

Dále čím více svítíte, tím více se v akváriu vytvářejí řasy. Bohatě stačí, když budete svítit osm až dvanáct hodin denně. Jestliže máte v akváriu velké množství řas, pak můžete jednoduše zamezit jejich vzestupu omezením svícení.

Jestliže se chcete opravdu zbavit řas, pak doporučuji vyjmout vše z akvária a štěrk včetně dekoračních prvků z keramiky důkladně vyvařit. Tím odstraníte zárodky řas z akvária a nadále se můžete vyvarovat dalšímu rozšíření tohoto nechtěného jevu. Nezapomeňte, že při vyvaření všech věcí zničíte důležitý mikroorganismus v akváriu a je potřeba ho doplnit například pomocí různých přípravků, aby vaše rybky nebyli kvůli vašemu vyvaření všech věcí nemocné.

Boj s řasami je velmi krutý a důležité je být v tomto boji trpělivý a dříve než se vrhnout na chemické přípravky, je dobré se snažit odstranit řasy přírodní cestou. Jen tak může být vaše akvárium opravdu zdravé!

Příspěvek byl publikován v rubrice Akvaristika. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *