Jak namnožit akvarijní rostlinu?

Nebudeme si lhát, ale ve zverimexech a dalších akvaristických obchodech jsou akvarijní rostliny opravdu drahé, a proto hodně lidí uvažuje o koupi překrásné květiny, která něco stojí, když neví, jestli náhodou nebude rybkám moc chutnat a ony ji nezlikvidují během jednoho večera. Existuje ovšem překrásné řešení a to v podobě vodního řízkování.

Když chcete namnožit běžnou suchozemskou rostlinu, pak použijete styl řízkování, kdy uloupnete z květiny lístek, či rovnou jedno rameno a to doma ponoříte do roubovací, či rozmnožovací směsi, která donutí rostlinu k vytvoření kořínků. Poté ji stačí zasadit do země a pořádně zalévat a hnojit. To ovšem u akvarijních rostlin nemůžete, a proto si hned řekneme, jak nato.

První krok zůstane stejný. Jestliže máte kamaráda, který vlastní také akvárium, pak není nic lehčího, než se s ním domluvit, a on vám jedno ramínko z akvarijní rostliny ustřihne a dá vám ho. Toto ramínko, nebo chcete-li řízek, poté vezměte a vložte ho do nádoby s vodou. Tuto nádobu umístěte na slunné místo a poté stačí jen čekat. Dávejte pozor, aby řízek byl vždy pod vodou! Jestliže by se dostal na sucho, pak uhyne a po doplnění vodou uhnije. Hniloba se bohužel stává často a takové řízky musíte vyhodit. Dále počkejte, až řízek pustí kořínky a hned potom můžete vložit květinu do akvária.

Můžete klidně hned vít uříznutý řízek a vložit ho do akvária, ale pokud nezakoření, pak ho rybky vytáhnou a ožerou. Při hnití řízek vypouští toxické látky, které by mohly ohrozit vaše akvárium, především zdravý rybek!

Nebojte se řízkovat akvarijní květiny. Je to snadné a ušetříte nemalé částky!

Příspěvek byl publikován v rubrice Akvaristika. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *